Přes dvě rotundy

18. dubna 2010 v 20:24 | Radek |  Kolo
Víte kde je v ČR nejstarší stojící budova? Nevíte? Tak si přečtěte článeček a dozvíte se :)

Velkolepá účast na tomto výletě se rýsovala již před odjezdem. V jednu chvíli to dokonce vypadalo na 15 účastníků a přiznám se, že jsem se až sám trošku zalekl a dále jsem již info o plánovaném výletu nešířil. Nakonec se nás sešlo 9, Jirka s Evou, Lukáš s Evkou, Laura, Honza, Petr, Pavel a já.

Trasa

Z Masarykova nádraží jsme se přesunuli vlakem do Kralup nad Vltavou. Zde, jen jsme vystoupili z vlaku, začali někteří účastníci ještě na péroně doplňovat energii, ale přitom jsme ještě žádnou nevydali. Pavel měl nějakou králičí potravu, to Honza neskrýval svůj původ "skoro ze statku" a vytáhl flák uzeného. Tímto jsme nabrali časový skluz a plán výletu tak byl nabourán.
Honzova masňácká svačina

První důsledek nabouraného harmonogramu na sebe nenechal dlouho čekat, zkejsli jsme hned před prníma šraňkama. Vyšlápli jsme kopec kolem hřbitova, pokochali se výhledem na chemičku a dále pokračovali stále po silnici přes Debrno do Holubic. Příjezd do Holubic od SV je ovšem zážitek, chcete-li vidět exemplární příklad nevkusné  výstavby satelitní vesničky, určitě si sem zajeďte.
Nová "čtvrť" Holobic
Rotunda v Holubicích

V Holubicích byl náš první cíl, Rotunda Narození Panny Marie. Dovnitř se bohužel jít nedá (zřejmě se používá jako kostel), tak jsme jí okoukli alespoň z venku, chvíli poseděli a razili dále. Kousek za vsí jsme se rozdělili na dvě party, odvážlivci si dali sjezd po žluté, ostatní po polňačce přímo do Otvovic. Tady jsme se napojili na červenou turistickou značku a dále jeli údolím proti proudu Zákolanského potoka. V Zákolanech jsme samozřejmě opět chytli šraňky. Odtud jsme si vyšlápli na hradiště Budeč.
Sotva jsme se všichni sjeli ozval se za náma výkřik "kolo!" a vidíme, že stojíme tak blbě, že se kolem nás dá špatně projet, ovšem cyklista jedoucí jak raketa se jaksi přiblížil dřív, než jsme se stačili uhnout, takže musel zpomalit a udělat kličku, při které nás oblažil výkřikem "kolo vole !!!".  Sopečný prach na počasí naštěstí žádný negativní vliv neměl, takže bylo nádherně a na Budči jsme se rozvalili na louce a chvíli si užívali nefalšovaného lemplingu. Rotunda byla bohužel také jaksi nedobytná, neboť byla za zamčeným plotem, přesto ale věříme, že tam ta nejstaší budova ČR prostě je. Zklamalo nás, že zde nebyla žádná informační cedule.
Budeč

Sjeli jsme opět do údolí a pokračovali směrem na Okoř. Za Novým Mlýnem je třeba překročit potok, většina lidí prostě přešla po lávce. Jen jeden účastník rozjel svého Leadera a prostě projel brodem, nehledě na to, že vodu měl do půlky 28palcových kol. To je tak, když městského člověka vypustíte do jarní přírody, nechrání se před účinky sluníčka a navíc je to FELák. A nebo prostě stačí, že je to Pavel.
Pavel v akci (Pohotově vyfotila Laura)

Od Okoře byl výlet "poznamenán" gastroturisikou. Poté, co jsme se dočkali prázdného stolu v hospodě, nám byl předložen zkrácený jídelní lístek ovšem s cenami jak v centru Prahy, nejlevnější jídlo smažák za 120 Kč. No nic, dali jsme si iontový nápoj zlatavé barvy a polévku a popojeli do Číčovic, kde jsme poobědvali naopak za ceny vesnické.

Dále jsme se drželi stále červené až do Horoměřic, kde jsme přesedlali na zelenou a nakonec po žluté sjeli do Tichého údolí, kterým jsme sjeli až k Vltavě.  Z Roztok jsme pro kousek cesty použili ilegálně rozestavěnou novou silnici a dále po chodníkové cyklostezce kolem Ekotechnického muzea do Stromovky, kde se od nás odpojl Petr, který se spěchal domů zkulturnit, neboť se chystal do divadla. My jsme dorazili do Troji, kde jsme si v hospodě u kanálu vystáli pekelně pomalou frontu na závěrečné pivo.

Závěr

Díky skvělému počasí a hojné účasti to byl pěkný výlet. Tachometr jsem neměl, ale odhaduji cca 45 km. To je myslím na začátek sezóny velmi slušné. V hlavě už mám novou variantu tohoto výletu "Přes 5 rotund".

Fotky na Picase jako obvyle.

Trasa výletu zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva Eva | 19. dubna 2010 v 7:26 | Reagovat

Jóó, přes pět rotund, už se těším. :)

2 Radek Radek | 19. dubna 2010 v 7:36 | Reagovat

[1]: A uhadnes, ktere to jsou?

3 Ales Ales | Web | 19. dubna 2010 v 7:41 | Reagovat

Pěkné. Některé prvky stylu poznávám ;o))) Zapomněl jsi, ale pranýřovat nějaký nešvar, jako třeba krádeže jmelí. Každopádně pěkný výlet a dobré fotky. Jen piš častěji.
Já si udělal výlet ještě za sněhem, ale musím za ním čím dál výše. :o)))

4 Eva Eva | 19. dubna 2010 v 8:37 | Reagovat

Ehm... sejdem se na Petříně v hospodě Na Hradbách, pak sjedem pět metrů k rotundě sv. Martina... potom až dolů do Podolí a po náplavce na Smetanovo nábřeží, kde vjedem do ulic a najdem rotundu sv. Kříže (hospoda U Ježků poblíž). Je otázka, jestli pak dojedem někam dál něž domů... ale... mohli bychom pokračovat na Říp a dál jako v sobotu? Asi se dám pod(d)at. :)

Ještě mě napadlo, že když slibuješ nejstarší budovu v Česku, mělo by to být rovnou v článku a ne v odkaze.

5 Radek Radek | 19. dubna 2010 v 9:34 | Reagovat

[4]: Uhodla jsi to samozrejme spravne, jen bych z "bezpenostnich" duvodu radeji volil opacny smer a zakoncil to na Vysehrade klobasovou afterparty :)

S nejstarsi stavbou mas teda pravdu, upravil jsem to.

Jo a dik za komentare.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama